Zpracovávání třešní
Třešně jsou ovocem, které má pecku a tím pádem se řadí mezi peckoviny. Jedná se o malý měkký kulovitý plod, který je složen ze sladké dužiny bílé až narůžovělé barvy, ohraničené slupkou a uprostřed je pecka. Zralý plod může mít slupku až tmavorudou. Dužina třešní je z 80% tvořená vodou a dále je přítomný ovocný cukr, minerály a vitamíny. Většinou zpracováváme třešně srdcovky – ty mají měkkou šťavnatou dužninu, avšak dobře drží tvar. Třešeň chrupka má pevnou dužninu a červenou barvu. Plody jsou kyselejší.
Třešňový kompot
Asi každý z nás z dětství zná třešňový kompot, který je příjemně sladký. Kompot připravíte tak, že třešně naskládáte do čistých sterilních sklenic a zalijete horkým nálevem. Nálev připravíte tak, že svaříte litr vody s 400gramy cukru a přidáte trochu citronové šťávy. Sklenice pečlivě zavíčkujte a zavařte 20 minut na 80°C.
Třešňová marmeláda
Marmeláda z třešní není moc výrazná, je spíše sladší, ale pokud ji doplníte něčím výraznějším, pak je velice chutná. K třešním můžete přidat buď jiné ovoce (především višně), nebo je doplnit jinou aromatickou přísadou jako je třeba kvalitní rum nebo vanilka. Třešně vypeckujte, pořádně opláchněte a dejte je do hrnce s troškou vody. Přiveďte k varu a začněte pomalu vařit, aspoň 20 minut. Poté přidejte cukr dle vašich chuťových preferencí a cukr smíchaný s želírovacím prostředkem. Vařte ještě asi 5 minut a postupně zkoušejte na talířek, zda už marmeláda tuhne. Jakmile začne tuhnout, můžete ji dát do sklenic, zavíčkovat a otočit víčkem dolů.
Další uchovávání třešní
Třešně můžete také zamrazit. Jednoduše je vypeckujte, dejte do sáčku či do krabičky a uchovejte v mrazáku, kde vydrží, dokud nebudete potřebovat místo. Upéct z nich můžete třeba kynutou buchtu či bublaninu. Třešně si můžete také nasušit, ty jsou velice chutné a oblíbené do kaší či müsli.