ZAJÍMAVOSTI O STAROVĚKÉM EGYPTU
· SFINGA
Asi každý zná sochu sfingy. Tato "postava" vyobrazuje lví tělo s hlavou ženy. Dříve však byly tyto sochy dělané s hlavami panovníků, anebo také zvířat. Sfinga byla symbolem záhadnosti, ale mohou být také úkazem vznešenosti. Všechny tyto podoby může Sfynx, neboli sfinga, mít. Asi nejznámější je sfinga v Gíze. Dalo by se říci, že sloužili hlavně jako architektonický doplněk staveb.
· EGYPTSKÉ BOŽSTVO
Ani tento národ nebyl výjimkou. Jejich náboženství je velmi pestré a příběhy bohů jsou opředeny legendami. Bohové se však časem měnili. Mohl za to panovník, který právě usedl na trůn. Někteří bohové byli časem zapomenuti a znovu "objeveni", ale netrvalo to dlouho a byli opět zapomenuti. Jeden z nejznámějších bohů byl bůh slunce Re. Pro Egypťany byl velmi důležitý, protože slunce bylo zdrojem energie a síly pro ně samotné a také pro jejich pole apod. Řecko, město a také centrum, se nazývalo Héliopole. Zde sídlilo kněžstvo. Dalším významným bohem byl bůh mrtvých a posmrtného života, ale také znovuzrození a úrody. Jmenoval se Usir. Byl vykreslen jako mumifikovaný člověk a často vyobrazován se svou holí a korunou na hlavě. Jeho centrem a městem bylo Abydos, kde byl uctíván společně se svou sestrou a manželkou, kterou byla Eset, a se synem Horem.
Egypťané uctívali opravdu velkou škálu bohů.
· STAVBA PYRAMIDY
Toto byl velmi zdlouhavý a únavný proces. Vždy když nastoupil nový panovník neboli faraon, museli mu občané Egypta postavit hrobku. Pro smůlu obyvatel čím významnější panovník byl, tím větší pyramidu si zasloužil. Celá stavba se stavěla z obřích pískovcových kvádrů, které vážily dokonce několik tun. Je neuvěřitelné, že lidé přes tuto velkou překážku dokázali tyto kvádry dostat do takových dálek a postavit tak velkou stavbu, jakou je Cheopsova pyramida (2,58 milionů m3).
· SMRT KLEOPATRY
Její smrt je opředena spousty domněnkami a spekulacemi. Dodnes nikdo neví, co je pravda a co ne.
Jedna z verzí je, že Kleopatra se nechala uštknout hadem, konkrétně kobrou egyptskou, anebo také to mohla být zmije růžkatá. Toto tvrzení zatím nelze však ani potvrdit, ani vyvrátit.
Druhá verze je otrávení smrtelným nápojem. Tento nápoj měl být namíchán z jedovatých rostlin a jiných ingrediencí, konkrétně bolehlavu, opia a šalamounku.
Tato krásná žena, která je vyobrazována s černými vlasy, zemřela poté, co její manžel prohrál bitvu s římským císařem. Poté, co prohrál, si vzal život nabodnutím na svůj vlastní meč, ale jak zemřela jeho manželka, to se asi ještě dlouho nedozvíme.
· HIEROGLYFY
Avšak to vypadá, jako by Egypťané spíše kreslili obrázky, než že by psali, opak je pravdou. Toto obrázkové písmo se nazývá hieroglyfy a bylo úspěšně rozluštěno až v 19. století. Rozluštit jej dokázal Francouz Jean-Francois Champollion. Asi největším jeho úspěchem bylo rozluštění Rosettské desky, která byla nalezena Evropany díky Napoleonu. Díky tomuto objevu mohl Francouz proniknout do tajemné historie egyptského národa a následně přiblížit tyto informace také veřejnosti. Můžeme mu tedy pouze poděkovat.