Pták, který vstal z mrtvých

V oblasti Střední Ameriky a jihu Severní Ameriky se už od počátku třetihor vyskytoval jeden zajímavý pták, kterého lidstvo pojmenovalo jako guana bělokřídlého.Byl však objeven až roku 1877.

·        Pak se na dalších sto let jeho stopa ztrácí.
–         Byl považován za vyhynulý druh.
·        Uplyne zmíněných sto let a guan se zázračně objevuje v peruánském regionu Tumbes.
–         Sice je jich jen několik, ale i to je považováno za div přírody.


guan

Vzhledem připomíná tento pták tak trochu menšího krocana. Jeho příbuzným je ale bažant a páv. Při letu působí tak trochu neohrabaně. Je to způsobené jeho mohutnějším tělem. Je to ale jen zdání, protože guan tráví na stromě většinu svého života. Zajímavý je jeho svatební let.
o   Vylétá brzy ráno a při plachtění rychle máchne křídly, což vytvoří zvláštní drnčivý zvuk.
o   Tento let je jediným okamžikem, kdy je možné spatřit jeho bílé peří, které je většinu času skryto.

Návrat guana do přírody

V dnešní době žije ve Střední a Jižní Americe dvacet čtyři druhů guanů. Některé druhy jsou velmi ohrožené a vědci se bojí jejich pomalého ubývání. Nejvíce je ohrožen právě guan bělokřídlý, který je stále ještě loven pro chutné maso.
§  Ochránci přírody proto založili chovnou stanici, ve které se soustředili na odchov tohoto vzácného ptáka.

§  Stanice byla založena už roku 1980, ale první ptáci vzlétli do volné přírody až o dvacet let později.

pobřeží

Byl to veliký úspěch.Přesto, že žili v zajetí, dokázali zahnízdit, a tak dát novou naději, že nebudou dalším druhem, kterého můžeme spatřit pouze na fotografiích a vycpaného v muzeích. Guan našel svůj domov v rezervacích na západním úpatí And. Jedná se o oblast, která se rozkládá na severu Peru v provincii Lambayeque. Ochránci přírody spojili své síly a snaží se najít i další místa výskytu tohoto ohroženého ptáka z rodu hokovitých. Byla by přeci škoda, aby nám naše fauna stále chudla.