Nové technologie pro internetové pokrytí
Rozmach internetu a všeho, co je k němu připojeno, je neskutečný. A to ještě z daleka nemají k internetu přístup všichni lidé na světě. Z tohoto úhlu pohledu se proto sny velkých technologických společností o tom, že vybudují vlastními silami internetové pokrytí, jeví jako naprosto nepochopitelné. Odhaduje se totiž, že v současné době má přístup k internetu zhruba okolo tří miliard lidí, další čtyři miliardy už jsou s připojením na štíru. Jedná se většinou o populaci v Asii a Africe.
– Způsobů, jak spolehlivě a rychle zajistit pokrytí co největších oblastí mnoho není. Zraky technologických vizionářů se upírají celkem pochopitelně k obloze a vesmíru. Do projektů a budování globálního internetu se pustilo hned několik společností. Ne vždy je ale záměrem společností hned globální pokrytí, jejich představitelé se často omezí jen na jeden kontinent nebo státní útvar. Velký zájem je například o lidnatou Indii.
– Google začal svým vesmírným programem a zkouší obsazení vesmíru drony nebo balony.
– Další společností je SES Networks, satelitní operátor, který má dvanáct satelitů na střední oběžné dráze ve výšce asi 8 000 km. Vypuštění dalších čtyř má v plánu v roce 2018. Ty by měli generovat příjmy ve výši 680 miliónů dolarů již v roce 2023. Přitom ale stále nenabídnou globální pokrytí. Výhodou podle SES ale je, že mohou být relativně snadno podle poptávky trhu rozšířeny až na flotilu čítající rovnou stovku satelitů.
– Podle posledních zpráv so Google přihlásil patent na uskupení satelitů hned na dvou oběžných drahách. Jedna z nich bude geostacionární. V patentu se počítá s tisícovkou satelitů a s velkým počtem pozemních stanic, které zajistí datové přenosy a vzájemnou synchronizaci. Tento počet zajistí asi 75% pokrytí zeměkoule. Další varianta ale počítá i s více než 4 000 satelity a to potom zajistí 100% pokrytí zeměkoule.
– Google vymýšlí i další způsoby, například využití dronů nebo balónů.