Jak se projevuje závislost internetových počítačových gamblerů?
- Takový člověk zpravidla úplně ztratí zájem o okolní svět a má před sebou vidinu virtuální reality, kterou si do reálného světa v mysli promítá.
- Gambleři často trpí nespavostí a poruchami spánku. Závislost na Internetu a adrenalinu z herních situací se jim promítá i do snů.
- Myšlenky a představy o tom, že zasednu k hernímu zařízení a dokončím svůj „rozjetý level“ jsou velice vnucující a jen stěží je lze překonat. Je to droga jako každá jiná.
- Lidí závislých na počítačových hrách se zmocňuje nervozita, když nejsou připojeni k Internetu, a připojení tam není možné ani v brzké době.
- Závislost na hraní her se projeví i tak, že záliba má stálou intenzitu a spíš se více stupňuje, zatímco u běžných hráčů, kteří závislí nejsou, brzy zájem o hru opadne.
- Gambler se do virtuálního světa nadobro propadá, ztrácí zájem o jídlo, hygienu, o práci a své koníčky, okolní dění jej nezajímá a naopak se udržuje v neustálé pozornosti „legálními“ stimulačními drogami (kofeinem a nikotinem).
Počítačové gamblerství je v poslední době bohužel závažným problémem zejména u dětí a mladistvých a bývá to spojeno s nedostatkem lásky a pozornosti ze strany rodiny a blízkých přátel. K tomu také přispívá přísný školní režim, často spojený s nepříjemnými pocity, ve školách a v obchodech jsou studentům a dětem navíc běžně přístupné nápoje s kofeinem (Coca cola, Kofola a pod), na pití kávy jsou dokonce závislé už i děti školního věku. Kofein je jednou z příčin, která může značně podpořit tvorbu adrenalinu a odtud je jen krůček k uvolnění napětí v podobě počítačové hry.
K problému gamblerství se pochopitelně vyjadřuje i WHO (světová zdravotnická organizace), která jej zařadila mezi duševní choroby s označením „gaming disorder“. Takoví lidé jsou hraním her zdeformovaní a nejsou schopni vést přirozený život. Exaktní diagnóza počítačového gamblerství bude registrována i zdravotními pojišťovnami a bude považována za oficiální chorobu, na kterou se bude vztahovat platný sazebník.