Jak bezpečně převážet jízdní kola na autě
Jestliže patříte k těm motoristům, kteří tráví svůj čas aktivně, třeba ve společnosti jízdních kol, nejspíš si bicykly vozíte na každou dovolenou. Potíž může nastat v okamžiku, kdy za rekreací vyráží celá rodina i s dětmi. Zavazadlový prostor pak nepojme všechny cyklistické potřeby, a tak máte jedinou možnou volbu – dát je do úložného boxu na střeše. Kam ale pak přijdou kola?
NOSIČE KOL
· Střešní nosič
Tento typ přepravy kol je asi nejoblíbenější, nejčastější, a asi také nejlevnější. Nízká cena se však často projevuje na kvalitě. Často se stane, že nosiče nejsou pevné, matky se povolují, a kolo tak spadne za jízdy ze střechy. Pokud chcete nosič na střechu namontovat, musíte mít na autě zahrádku. Jednou z dalších nevýhod je upevňování kol ve výšce. To také zvyšuje spotřebu auta. Výhodou však na oplátku je, že je tento způsob přepravy pohodlný, a kola jsou při přepravě v čistotě.
· Nosič na tažné zařízení
Pokud si tento nosič chcete pořídit, musíte mít na autě tažné zařízení. Na to se připevní držák, který pojme až čtyři jízdní kola. Montáž i demontáž je velmi snadná. Nevýhodou je, že se zvětší délka automobilu a zhorší se přístup do kufru auta. Kola se navíc při jízdě ušpiní prachem a nečistotou ze silnice.
· Nosič na zadní dveře
Pokud nemáte tažné zařízení, a nechcete kola převážet ani na střeše, můžete si pořídit nosič na zadní dveře vašeho automobilu. Tento nosič však lze používat jen u některých typů vozidel. Navíc instalace je vcelku složitá.
OCHRANA PŘED KRÁDEŽÍ
Abyste se předem vyhnuli tomu, že vám kola někdo z nosičů ukradne, vybírejte raději hned ty, které jsou opatřeny zámky. Ty totiž všechny nosiče nemají. I když ochrana před zloději nikdy nebude stoprocentní, bezpečnostní zámky přeci jenom ochrání vaše bicykly před nenechavci.
POZOR NA POKUTY
Pokud se rozhodnete pro zadní nosič kol, je podle české legislativy povinnost mít na tažném zařízení připevněnou viditelnou registrační značku. Pokud tomu tak není, hrozí vám pokuta až 5000 Kč.