Barbadoské třešně
Acerola je plodem ze stromu, nebo keříku malpígie lysé. Původem je tento strom ze Střední a Jižní Ameriky, a dařilo se mu i v některých karibských oblastech. Protože se vyskytoval i na Barbadosu, dostal plod malpígie název barbadoská třešeň. Dnes je pěstován i v jiných oblastech, zejména s teplým klimatem. Plody acerola jsou červené kulovité peckovice, které velice připomínají naše třešně. Barbadoské třešně jsou bohatým zdrojem účinných látek, a to zejména:
· vitamínu C, A, B či E
· draslíku
· flavonoidů
· hořčíku
· zinku
· vápníku
· železa
· mědi
· fosforu
· glukózy
· fruktózy
· sacharózy
Významný zdroj vitamínu C
Díky svému vysokému množství jsou barbadoské třešně velice prospěšné pro náš organismus. Působí kladně na jeho metabolismus a zároveň zvyšují jeho imunitu. Mimo jiné jsou barbadoské třešně vhodné v případě různých běžných potíží, z nichž můžeme jmenovat:
· nachlazení a chřipka
· kašel
· problémy s trávicí soustavou
· průjmy
Plod acerola má navíc zajímavé antioxidační účinky. Z tohoto důvodu má vliv na to, že:
· Odstraňuje volné radikály z těla.
· Má pozitivní vliv na svalovou hmotu.
· Působí proti únavě a nedostatku energie.
· Má příznivé účinky při srdečních onemocnění
· Upravuje krevní oběh.
· Jako prevence rakoviny.
Prášek z aceroly
V České republice je acerola dostupná především ve formě prášku, který má mírně kyselou chuť. Tropická třešeň Acerola se po sklizni usuší a následně zpracuje na jemný prášek. Tento sušený extrakt je třeba z důvodu přirozených vlastností aceroly smíchat se škrobem z pšenice, aby nedošlo ke znehodnocení zdraví prospěšných látek aceroly. Prášek z barbadoské třešně je možné přimíchat do různých nápojů, tedy například:
· do ovocných čajů
· do džusů či šťáv
· k přípravě smoothie
Dále můžeme prášek z aceroly použít také:
· do jogurtů
· do zmrzlin
· do různých kaší