Jak být připraven na krizi
Život je nevyzpytatelný a nikdy nevíme co přijde. Murphyho zákony fungují spolehlivě a je dobré být připraven i na ty nejhorší scénáře. Neznamená to, že by člověk měl být pesimistický a vyhlížet to nejhorší. Zkrátka a dobře by každý měl zodpovědně zacházet se svými financemi, mít nastavený nějaký fungující rodinný rozpočet a být připraven i na možnou krizi, která může kdykoliv nastat.
Pravidelně si odkládat část peněz každý měsíc by mělo být samozřejmostí v každé domácnosti. Ještě mnohem důležitější to ale je pro lidi, kteří splácí jakoukoliv půjčku. Stát se může opravdu cokoliv a problémy s pozdním splácením, vysoké penále a v tom nejhorším případě dokonce exekuce za to opravdu nestojí.
K čemu všemu se může hodit finanční rezerva
· Rezerva pro stav nouze, opravy potřebných spotřebičů, auta apod.
· Rezerva na zvláštní příležitosti jako narozeniny nebo rodinné oslavy
· Dlouhodobá rezerva na stáří
Spořit se dá různými způsoby. Tím nejzákladnějším způsobem je odkládání peněz do speciální pokladničky nebo například obálky. Jde o poměrně efektivní způsob, protože na vlastní oči vidíte, jak vám průběžně přibývají peníze. To vás motivuje k dalšímu odkládání a přináší vám větší klid a jistotu.
Naopak špatným způsobem je nechávání peněz na vašem běžném účtu. Velice rychle tak ztratíte přehled o tom, kolik jste už ušetřili a může se stát, že peníze ať už schválně nebo nedopatřením použijete na něco jiného a jakákoliv rezerva je najednou pryč.
Mnohem výhodnější možností je založení spořícího účtu. K tomuto účtu si nevyřizujte debetní kartu, abyste z účtu nemohli peníze odčerpávat. Každý měsíc pak na účet posílejte pravidelně určitou částku. Úrok je na spořících účtech sice zanedbatelný, ale s tím je holt musí počítat.
Další možností je peníze investovat. Jde o způsob, kterým se vám může podařit své peníze mnohonásobně rozmnožit, na druhou stranu o ně ale taky můžete přijít. Pokud nemáte žádné zkušenosti, určitě byste se ale do investování neměli bezhlavě pouštět.