Betonové ploty v Olomouci již nejsou žádnou novinkou na trhu
Pozorovali jste někdy zedníky při práci, jak staví dům nebo zeď z pálených cihel, a jak jím jde práce pěkně od ruky? Tehdy si člověk dokáže odpočinout a zlepšit náladu, a to se pak přistihne, že sleduje takové pracanty déle, než epizodu oblíbeného televizního seriálu. Stejnou zábavu si můžete dopřát i při sledování pracantů, jak kladou na zem a na sebe jednu betonovou desku vedle druhé, ve spojení se svislými prefabrikovanými sloupky.
V tomto případě spatříte výsledek práce mnohem dříve a také to nevyžaduje takové úsilí v přípravné fázi. U cihlové zdi vás totiž zdrží základová drážka, která musí být důkladně vyhloubena po celé délce zdiva. Zdlouhavá je také pokládka cihel, přece jen jde o značný počet relativně malých stavebních bloků, které musí být jeden po druhém perfektně navázány, aby nebyla zídka křivá a spáry byly jedna jako druhá. Také si lépe uvědomíte, jak pracné asi bylo vystavět zámecká sídla na anglických šlechtických panstvích, kde cihly byly dominantním stavebním prvkem.
Betonové ploty Olomouc se rodí mnohem rychleji a jednodušším způsobem. Do země se hloubí pouze otvory pro zabetonování sloupků v dvoumetrových rozestupech, tenké ploché desky se mezi sloupky vkládají do vyfrézovaných drážek, tím je celá koncepce funkční, dostatečně kompaktní a zároveň vzhledově zajímavá. Desky i sloupky jsou odlévané s různými povrchovými vzory a v několika barevných odstínech, a pokud vám schází inspirace, lze ji posílit některými realizovanými projekty zveřejněnými na Internetu.
Sami nebo s firmou
Výhodou tohoto řešení je možnost zkusit to svými silami. Z technického hlediska to není obtížné a při troše pečlivosti vás výsledek práce příjemně překvapí, ovšem problém může nastat při manipulaci s deskami. Každá z nich je velmi těžká a i když se to nezdá na první pohled, některé z nich mohou vážit i metrák. Zadáte-li práci odborníkům, ti mají k dispozici potřebné mechanizační prostředky, např. autojeřáb.